TUŘI BEKSU PŘETLAČILI AŽ V POSLEDNÍ PĚTIMINUTOVCE A JSOU STÁLE DRUZÍ

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BK JIP PARDUBICE  71:63 (34:32)

Body Tuři: Slezák 19, Aiken 14 (13 doskoků), Marko 13 (8 asistencí, 6 doskoků), Puršl 11, Kovář 4, O´Brien 4 (9 doskoků, 6 asistencí), Jelínek 4, Welsch 2.

Body Beksa: Švrdlík 20 (7 doskoků), Pavlovič 16 (8 doskoků), Kohout 8 (8 doskoků), Svoboda 6, Potoček 5, McGaughey 3, Nečas 3, Singletary 2 (7 asistencí, 6 ztrát).

Doskoky  47 - 46    Trojky 5 - 9   TH  18/24 - 4/8    Ztráty 19 - 13   Asistence 21 - 15

Hráč zápasu - Aiken (Svitavy)

Krajské derby ve skupině A1 favorizovalo mírně Tury. Pardubice měly totiž velké problémy s marodkou. Ke dvěma zraněným Američanům a Škrancovi přibyl i nemocný Půlpán. Částečnou kompenzací bylo rychlé angažování rozehrávače Singletaryho. Zaplňěná hala čekala velkou bitvu a ta opravdu od první minuty přišla. Na novém rozehrávači Pardubic nebylo vůbec patrno, že hraje se spoluhráči první zápas. Hosté vedli 5:8 a domácí s vypětím všech sil vyhráli první desetiminutovku 18:17. Téměř přes kopírák se odehrávala i druhá desetiminutovka, kterou rovněž Tuři vyhráli o jeden bod - poločasové vedení Turů 34:32. V úvodu druhé půle sice domácí rychle odskočili do vedení 45:34, ale Beksa obrovskou bojovností ztrátu smazala. Světe div se, ale i třetí desetiminutovku nakonec vyhráli Tuři o 1 bod (18:17 - stejný výsledek jako první čtvrtina). Není tedy divu, že souboj obran došel do finále za stavu 55:53 pět minut před koncem. V dramatické koncovce prokázali více sil a přesnější ruku Tuři, kteří ji ovládli 16:10 a tím vybojovali velmi cennou výhru 71:63 - první nad Pardubicemi v této sezóně. Statisticky to bylo doslova bláznivé utkání. Poměr střel z pole byl totiž 58 - 83 pro hosty. Jak je to možné? Hosté měli  o 13 útočných doskoků více a o 6 ztrát méně. Tuři hrající v širší rotaci byli zase agresivnější ve hře do koše a to jim vyneslo více trestných hodů. I přes to by měly statisticky vyhrát Pardubice. Jenže faktorem plus byla pro Tury skvělá obrana, která doslova uzavřela podkošový prostor a nutila hosty do těžkých zakončení. Domácí totiž z podkošového prostoru stříleli s úspěšností 61%, kdežto hosté s úspěšností jen 36%. Obrana je základ basketbalu a ta byla přeci jen o kousek lepší na straně Turů majících v zápase čtyři dvouciferné střelce. U Pardubic útočně zápas odtáhlo duo Švrdlík s Pavlovičem.

Velké poděkování patří fanouškům obou týmů za skvělou atmosféru derby. Šťastnější byli ti domácí, kteří své Tury doslova dotlačili k cenné výhře znamenající udržení druhého místa v tabulce. Ve středu zajíždějí Tuři na horkou palubovku do Děčína. Věřme, že na trojkové čáře budou nebezpečnější než dnes. Jen tak totiž mohou myslet na zopakování loupeže bodů z Děčína.

21.04.2024, 18:00