VYDŘENÁ VÝHRA PROTI HOUŽEVNATÉMU SOUPEŘI SE ZRODILA V NÁSTUPU DO DRUHÉ PŮLE zpět
VYDŘENÁ VÝHRA PROTI HOUŽEVNATÉMU SOUPEŘI SE ZRODILA V NÁSTUPU DO DRUHÉ PŮLE

DEKSTONE TUŘI SVITAVY – USK PRAHA     78:70 (40:40)

Body Tuři: Crandall 18 (9 získaných faulů, 4 asistence), O´Brien 17 (11 doskoků), Dodd 14 (6 získaných faulů), Marko 13 (5 asistencí), Kovář 11, Jelínek 3, Puršl 2

Body USK: Proleta 19, Stevanovič 17, Sehnal 14 (9 asistencí, 6 doskoků), Petružela 7, Appleby 6 (9 asistencí), Štěrba 5, Mareš 2

Trojky 7–6   Doskoky 39–32   TH 23/13–19/14    Ztráty 17–20   Asistence 21–19

Hráč zápasu – O´Brien (Tuři)
Odkazy na statistiky: ČBFFIBA Livestats
Tisková konference: Youtube.com
Záznam z utkání: TVCOM.cz

Pouhé dva dny po náročném zápase v Nymburce čekal na Tury houževnatý tým USK Praha, který letos dokázal již třikrát zvítězit na palubovkách soupeřů. Dal se proto očekávat velmi bojovný basketbal. Domácí stále bez Matěje Svobody (předpokládaná absence do konce roku) vstoupili do zápasu velmi dobře a brzy donutili trenéra Repešu k oddechovému času. Po něm se poměr sil na hřišti rychle srovnal, a tak není divu, že první dějství vyhráli domácí o jediný bod. Pro změnu ve druhém hracím období byli zase o jeden bod zasloužené lepší hosté, a tak se šlo do šaten s plichtou 40:40.

Domácí si nevěděli v obraně rady s výborně hrajícím chorvatským pivotem Proletou a střelecky disponovaným Stevanovičem. Všem bylo jasné, že druhá půle může být pro Tury v souvislosti s předchozím zápasem v Nymburce složitá. Trenér Lukáš Pivoda zřejmě našel o přestávce pramen s živou vodou. "Oživení Tuři" zaznamenali během tří útoků 9 bodů a trenér Repeša rychle reagoval oddechovým časem po němž se obraz hry na hřišti kupodivu vůbec nezměnil. Než se hosté vzpamatovali vedli Tuři již rozdílem šestnácti bodů! Hosté se sice poté dokázali probrat z herní krize a před čtvrtým hracím obdobím snížit na rozdíl sedmi bodů, ale v závěrečné desetiminutovce je Tuři zkušeně přibrzdili a dokráčeli k velmi důležitému šestému vítězství sezóny.

Nebylo to dnes vůbec jednoduché. Domácí museli pro výhru vynaložit obrovské úsilí. Velmi pozitivně lze hodnotit skutečnost, že dokázali eliminovat střelecké výpadky některých svých obvyklých opor a snad poprvé v sezóně zahráli výborně všichni tři Američané, kteří zaznamenali v zápase 49 bodů s celkových 78. Pokud bychom považovali za cizince i Čecho – Slováka Romana Marka autora 13 bodů, tak dnes dali Tuří cizinci 62 bodů ze 78! I u hostů byli dva nejlepší střelci cizinci, a tak lze bez nadsázky říci, že dnes drželi Češi na obou stranách střelecký půst. Jednoznačně nejlepším Čechem zápasu byl výborně hrající rozehrávač hostí Ondřej Sehnal, který zaznamenal 14 bodů, 9 asistencí a šest doskoků. Z Tuřích Čechů se prosadil jediný hráč Luboš Kovář s 11 body. Tuří výhra byla ovšem zcela zasloužená. Dali o jednu trojku více, doskočili v útoku o 7 míčů více, a především opět dominovali ve střelbě za 2 body.

Další zápas sehrají Tuři ve středu 13.11. v 18 hodin v Pardubicích. Bude se jednat o přímý souboj týmů bojujících o průběžné třetí místo tabulky. Zda nastal čas poprvé v historii zvítězit v Pardubicích budeme vědět velmi brzy. K přepsání historie bude kromě výkonu na hřišti potřeba i kvalitní divácká podpora. Neváhejte a zajeďte ve středu do Pardubic podpořit své Tury! Velké poděkování patří skvělým svitavským fanouškům, kteří opět nezklamali a velmi Turům k upocené výhře pomohli.

Trenér USK Praha Dino Repeša: „Gratuluji trenérovi a jeho klukům k zaslouženému vítězství. Co jsem už řekl před chvílí v šatně po zápase. Je k politování, jak jsme v posledních třech zápasech dali šanci soupeři chytit rytmus v útoku. To znamená. Za prvé jim dát jim útočný doskok a za druhé naše ztráty. V prvním poločase jsme je do rytmu nedostali a hra byla vyrovnaná, to je přijatelné. V druhém poločase to bylo jako v druhé čtvrtině. Oni šli před nás, potom jsme se probudili a začali hrát. Ale upřímně to není dost proti týmu jako je tento. Proti tomuto týmu musíme být připravení hrát celých 40 minut. Pokud ne, tak je tam rozdíl deseti bodů, a to rozhodne zápas. Já přeji Svitavám vše nejlepší v budoucnu a pokud chceme soupeřit a já doufám, že chceme, i když to u některých hráčů vypadá, že nechtějí soupeřit s top týmy. Pokud budeme soupeřit, tak se musíme vyvarovat těchto výpadků.“

Trenér Svitav Lukáš Pivoda: „Děkujeme za gratulaci. Myslím, že dnes utkání pro diváka moc pohledné nebylo. A bylo to spíš vydřené vítězství, se kterým jsme si ve druhém poločase zahrávali. A co se týče ztracených míčů, udělali jsme jich 17, tak USK nás dokázalo potrestat ‘‘jen‘‘ 12 body naštěstí. Co se týče naší produkce tříbodové střely 25 % a z čáry trestného hodu 56 % doma, tak to je hrozivé číslo. Ale největší problém dnes bylo to, že jsme si nedokázali vážit míče. A místo lehkých přihrávek a jednoduchých košů vymýšlíme přihrávky o desku, takže z toho nadšený nejsem. Za mě pozitivní nástup do třetí čtvrtiny. Kdy jsme konečně dokázali bránit nátlakově, získali jsme nějaké míče nebo je doskočili a z toho šli do protiútoku. A to byl klíč k dnešnímu utkání. Já přeji hodně štěstí USK do příštích zápasů.“

Hráč USK Praha Domagoj Proleta: „Za prvé gratulace Svitavám. Oni hráli velmi dobře. Tento zápas byl velmi těžký a souhlasím s tím co řekl trenér. Oni nás přeskákali a měli mnoho druhých šancí. Já nevím, my se musíme poučit z této prohry, posouvat se dopředu, dělat co můžeme, vyhrát příští dva zápasy a připravit se na zbytek základní části.“

Hráč Svitav Luboš Kovář: „My jsme věděli, že USK dnes přijede a bude to taková bitva. Poslední 2 zápasy prohráli a chtěli to napravit. V prvním poločase se to tahalo a ve druhém jsme měli skvělý nástup, ale bohužel jsme polevili v koncentraci. Pro nás je dobré, že jsme soupeři dovolili jen 6 útočných doskoků, protože nás to zlobilo v předchozích zápasech. Nakonec jsme si to pohlídali, sice vydřené, ale pohlídané.“

21.04.2024, 18:00