I PŘES VÝHRU KVŮLI ZÁVĚRU BOLELY OČI zpět

DEKSTONE TUŘI SVITAVY – GEOSAN KOLÍN 91:81 (46:35)

Body Svitavy: O´Brien 23 (15 doskoků, užitečnost 42), Crandall 14, Slezák 10, Kovář 10, Puršl 9, Kotásek 8, Dodd 8, Jelínek 7, Marko 2 (9 asistencí)

Body Kolín: Krefft 22 (9 doskoků), Číž 20, Granić 19 (9 doskoků), Richardson 9, Machač 4, Kolář 3 (TH 8/0), Igrutinović 2, Vukosavljevič 2

Trojky 11–9   Doskoky 42–38   TH 6/13–10/22 Ztráty 9–14 Asistence 24–17

Hráč zápasu: O´Brien (Svitavy)
Odkazy na statistiky: ČBFFIBA Livestats
Záznam z utkání: TVCOM.cz

Tuři potřebovali po dvou prohrách na venkovních palubovkách doma vyhrát. Ovšem nevyzpytatelný tým Kolína v zápase neměl co ztratit a v úvodu zápasu vedl 13:14. Naštěstí závěr první desetiminutovky byl plně v režii Turů, kteří ji ovládli 11:2 Ve svém náporu nepolevovali a za chvíli již vedli 37:20. V tento moment pro ně přišlo první kolínské varování v podobě snížení jejich vedení na poločasový rozdíl 46:35.

Když klíčová třetí čtvrtina přinesla jasnou výhru o 13 bodů bylo o vítězi zápasu prakticky rozhodnuto. Spokojení diváci si užívali rychlý basketbal v podání Turů zakončovaný přesnou střelbou až do koše Slezáka na 87:61. Do konce zápasu zbývalo ještě hodně času a všichni se těšili na pokoření stobodové hranice. Místo očekávané stovky se skvělí svitavští fanoušci dočkali "oční masáže" v podobě šnůry hostů 0:16! Na tabuli svítilo skóre 87:77 a do konce zápasu scházelo ještě více jak dvě minuty. Někteří z nich si možná v tuto chvíli vzpomněli na dávný domácí zápas s Chomutovem, kdy hosté v závěru dokázali během dvou minut otočit z mínus 12 na plus 1. Naštěstí za Svitavy hraje spolehlivý O´Brien, který svůj skvělý výkon v utkání potvrdil i ukončením bodového půstu Turů. Hosté se sice v závěru ještě snažili o basketbalový zázrak, ale Tuři jim ho nepovolili.

Konečná výhra o 10 bodů je vzhledem k průběhu zápasu úspěchem hostí. Na druhou stranu je třeba říci, že si Kolín svým nasazením ve druhém poločase pro tento výsledek došel. Celkově je desetibodová výhra Turů zasloužená – dali víc trojek i dvojek, doskočili více míčů i méně ztráceli. Vzhledem k průběhu druhé půle muselo hosty hodně mrzet 12 neproměněných šestek v nichž kraloval Kolář s nástřelem 8/0. Trenéra domácích Lukáše Pivodu jistě potěšilo, že osm jeho hráčů dalo 7 a více bodů. Trenéra Kolína Pavla Beneše musel zase potěšit výkon nové posily Poláka Pawła Kreffta. Ten společně s dvojicí Adam Číž a Vlatko Granić nasázeli do tuří obruče celkem 61 bodů. Velká dosavadní opora Kolína Igrutinović dala v zápase pouhé dva body. Pro Tury je dnešní vítězství velice důležité. Vrátili se po něm na vítěznou vlnu a před dalšími dvěma domácími zápasy s Děčínem a Ostravou drží 4. místo v tabulce.

Trenér Kolína Pavel Beneš: V první řadě bych chtěl pogratulovat domácímu týmu k vítězství, které bylo zcela zasloužené. Do páté minuty bylo utkání vyrovnané, ale potom byl na hřišti pouze jeden tým, a to ten domácí. My jsme přijeli s určitým obranným záměrem, kdy jsme chtěli vytlačit soupeře z vymezeného území, což se nám nepovedlo, dal z tohoto prostoru padesát bodů při úspěšnosti 67 procent, což je naše velmi špatná vizitka. To, co jsme chtěli hrát, jsme neplnili, proto jsme obdrželi devadesát bodů. Velké pozitivum pro nás je že kluci nesložili po třech čtvrtinách zbraně a poslední část jsme vyhráli, za což jsem rád a je to takové naše dílčí vítězství při vědomí, že jinak byl domácí tým na palubovce pánem.

Trenér Svitav Lukáš Pivoda: Byl to podobný scénář jako v Opavě, opět jsme prvních patnáct minut předváděli velmi dobrou hru hlavně na obranné polovině a dovolili Kolínu jen dvacet bodů. Jenže posledních pět minut poločasu jsme polevili v koncentraci, nebránili, netlačili na hráče s míčem, všude byli pozdě a v těchto pěti minutách dostali dalších dvacet bodů. Do šatny jsme tak odcházeli „pouze“ s jedenáctibodovým náskokem. Ve třetí čtvrtině jsme zase trochu přitlačili, běhali do protiútoků, čtyřiatřicet bodů je výborné číslo. Za to, co se stalo v poslední čtvrtině, se ale musím omluvit našim fanouškům, protože to bylo opravdu trapné. Kredit si zaslouží Kolín, který na rozdíl od nás chtěl hrát až do konce. Nicméně jsme rádi, že jsme utkání zvládli vítězně, teď si chvíli oddechneme, odpočineme si od sebe a potom na to znovu vlétneme.

Hráč Kolína Paweł Kreeft: Byl to těžký zápas, který jsme prohráli o 10 bodu, kvůli soupeřovu útočnému doskoku. Teď máme 2 dny volna a poté dva týdny zapracovat na naší obraně. Stále na tom pracujeme. Doufám, že další zápas vyhrajeme, jelikož naše pozice v tabulce není dobrá. Já si myslím že po pauze můžeme vyhrát cokoliv.

Hráč Svitav Roman Marko: Pochvalu si snad zasloužíme za třetí čtvrtinu, jinak to byla bída. I když jsme dali 91 bodů, tak výkon nebyl z naší strany rozhodně optimální a do dalších zápasů se musíme zlepšit, protože jinak bychom na nějaké medailové pozice nemohli pomýšlet.

07.04.2024, 18:00