PO ZLEPŠENÉM VÝKONU V DRUHÉ PŮLI POŘÁŽÍME SOKOLY Z HRADCE KRÁLOVÉ

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - KRÁLOVŠTÍ SOKOLI  80:76 (36:46)

Body Tuři:   Pinkston 23 (7 doskoků, 5 asistencí), Johnson 16 (7 doskoků), Sehnal 13, Slezák 9 (7 doskoků), Svoboda 8, Welsch 6 (5 asistencí), Goga 5 (6 asistencí)

Body Sokoli:  Barac 19 (7 asistencí), Sedmák 14, Peterka 13, Stamenkovič 9 (7 asistencí) Halada 9, Lošonský 8, Kantůrek 2, Koloničný 2

Tuři dokázali prolomit sérii porážek výhrou v Prostějově proti Olomoucku. Ovšem do zápasu s nebezpečným Hradcem Králové nastoupili bez dvou opor Bujnocha a Marka. Hosté byli až na Jirku Šoulu kompletní a tak se rázem stali favoritem zápasu. V první desetiminutovce byl k vidění velmi vyrovnaný zápas s vedením domácích 22:20 odpovídalo průběhu. Ve druhé čtvrtině se domácí bodově hodně zasekli. Za sedm minut dali pouhých 6 bodů a dovolili soupeři odskočit ve skóre. I když následně trefili dvě trojky tak na lepší výsledek než 36:46 to nebylo.

Ani po přestávce se v úvodu žádné velké změny nekonaly. Hosté dlouho drželi bezpečné vedení až zavelel k velkému náporu domácí výborně hrající Pinkston. Svojí bojovností dokázal strhnout své spoluhráče a rázem se domácí začali dostávat do zápasu. Po třiceti minutách to již bylo o pouhé čtyři body a ve čtvrtém dějství šli po trojce Pinkstona domácí po dlouhé době do vedení. To sice ještě hosté Sedmákem na chvíli získali zpět, ale rozjeté Tury to nezastavilo. Postupně si vybudovali pětibodový náskok a když Marek Sehnal trojkou zvýšil na rozdíl osmi bodů bylo na výhru Turů zaděláno. Hosté se v závěru ještě dokázali přiblížit na rozdíl tří bodů, ale Matěj Svoboda zápas jednou proměněnou šestkou uzavřel.

Pro oslabené Tury to je "velké" vítězství nad kvalitním týmem, které je stále drží v boji o výhru ve skupině A2. Při vyrovnaných statistikách dnes rozhodovaly maličkosti. Domácí svoji větší bojovnost prokázali výhrou na útočném doskoku 9:5 a to možná přineslo ty čtyři body navíc na jejich straně. Faktorem plus zápasu byla obrana domácích ve druhé půli, která dovolila hostům pouhých 30 bodů. Na straně hostů hráli výborně Barac, Sedmák, Peterka i Stamenkovič. Jindy bodově produktivního Lošonského dokázal přibrzdit Pinkston, nejlepší hráč zápasu. Další zápas odehrají Tuři v Ostravě. Uvidíme jestli se někdo z marodů vrátí do sestavy. V každém případě by se třetí výhra v řadě hodila.

Lukáš Pivoda (hlavní trenér Svitav): “My jsme utkání docela dobře začali. V první čtvrtině nám celkem vycházela obrana, kterou jsme si nachystali. Nebýt té jedné trojky v poslední vteřině od Peterky, tak bychom ubránili Hradec na 17 bodech. Takže tam to ještě fungovalo. Bohužel ve druhé čtvrtině jsme opět měli výpadek, kde jsme v obraně nepracovali, tak jak jsme měli. Když jsme vypomáhali, tak ze silné strany a naopak ne ze slabé. Soupeř se dostal k nějakým lehkým trojkám nebo bodům z pod koše. A na útočné polovině nás trochu zastavili zónou. My jsme se nemohli trefit, oni to zavřeli a dobývat tu tvrz bylo těžké. Naštěstí ve druhém poločase jsme předvedli náš nejlepší týmový výkon na obou stranách hřiště a dokázali ten zápas zvrátit tím, že jsme bojovali. Bojovali jsme na obranné polovině, pomáhali jsme jeden druhému a na útočné polovině jsme hráli spolu a měli jsme dobrý pohyb míče. Z toho pramenily nějaké otevřené střely nebo lehké nájezdy pod koš. Docela nás podržel Pinkston, který dal těžké střely. Vzal to na sebe v závěru. Jsme hodně rádi, že jsme si dokázali, že basketbal hrát umíme a že jsme se jím bavili, tak jak ve druhém poločase proti Olomoucku.”

Marek Sehnal (hráč Svitav): “Jsem moc rád, že jsme tento zápas dotáhli do vítězného konce, protože nám určitě pomůže v boji o přední příčky skupiny A2. Hradec Králové, velmi zkušený tým. Hned od začátku utkání to dokázali prodat. Hráli přes vysoké zkušené pivoty a utekli nám na nějakých 6-10 bodů a drželi si náskok až do třetí čtvrtiny. Změnili jsme trochu přístup hry. Hráli jsme rychle, s větším sebevědomím, kolektivně, hlavně jsme začali víc mluvit v obraně, a to nám hodně pomohlo. Královští Sokoli přestali dávat a to byl ten klíč k dnešnímu dni.”

Lubomír Peterka (hlavní trenér Královských Sokolů): “Gratuluji Svitavám k důležitému vítězství. Mě mrzí, že jsme zase nedotáhli vedení, možná o 16 bodů dokonce. Myslím si, že jsme hráli velmi dobře první poločas i začátek druhého poločasu, ale pak se nám přestalo úplně dařit v útoku. Nedali jsme jednoduché střely, nešli jsme agresivně do koše a dali nějaký koš s faulem. Začali jsme hůř bránit a neměli sebevědomí. Svitavy se přitáhli a poté trefili důležité střely. V finále už měli kontrolovanou koncovku. Mrzí mě to ,ale musíme se poučit a jít dál.”

Ondřej Peterka (kapitán Královských Sokolů): “Nevím, ten zápas se mi hodnotí těžko. My jsme skoro celý zápas vedli a až ke konci přes nás Svitavy šly. Pro nás je to velká škoda. Bohužel jsme druhý poločas hráli špatně v útoku a ten mít neputoval, tak jak měl. Měli jsme špatné rozestupy a Svitavy poté začaly hrát dobře. Trefily střely a vyhrály. Bohužel. Je to pro nás velká škoda. Tahle porážka nás mrzí a gratuluji Svitavám k vítězství. A za týden si to rozdáme u nás doma.”