PŘED PŘERUŠENÍM SOUTĚŽE PROHRA S KOLÍNEM zpět
PŘED PŘERUŠENÍM SOUTĚŽE PROHRA S KOLÍNEM

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BC GEOSAN KOLÍN    79:89 (37:52)

Body Svitavy: Sehnal 19 (7 doskoků), Welsch 19, Proleta 13, Svoboda 12, Marko 10 (9 asistencí, 7 doskoků), Johnson 4 (7 doskoků), Slezák 2

Body Kolín: Jelínek 22 (10 doskoků, užitečnost 28!), Wallace 22, Skinner 18 (8 doskoků, 7 asistencí, užitečnost 31), Novotný 17, Číž 4, Mazič 2, Machač 2, Petráš 2

Trojky   8 - 12     Doskoky 43 - 41     TH 7/14 - 17/18     Asistence 18 - 26   Ztráty  18 - 11
Hráč zápasu - Jiří Jelínek (Kolín)

Svitavští mají letos ke všem peripetiím s výkonností ještě notný kus smůly. Jak jinak lze nazvat páteční zranění jejich nejlepšího pivota Bujnocha, které narychlo obléklo do kecek asistenta Turů Martina Nováka. Do zápasu nemohli kvůli zraněním rovněž nastoupit Dragoun s Křivánkem. Na druhé straně Kolín přijel v plné polní s dvojicí výborných Američanů Skinnerem a Wallacem.

Tuři v úvodu nastoupili v sestavě Welsch, Marko, Svoboda, Proleta, Johnson a po pěti minutách byl stav 10:12 pro hosty. Svých dvanáct bodů skvěle trojkující hosté dali i v následující pětiminutovce, což již Turům odskočili na 7 bodů. Po další pětiminutovce to bylo o 12 a na konci poločasu dokonce o 15 bodů - 37:52. Hosté trefili 9 trojek z 19 pokusů a to se prostě muselo ve skóre projevit.

Po poločase domácí trenéři sáhli k zónové obraně a náhle se na hřišti začaly dít věci. Během pěti minut byl stav 53:54 a začínalo se prakticky nové utkání. Po třiceti minutách vedli hosté 60:64 a utkání bylo otevřené. Tuři bojovali, ale přestalo se jim dařit střelecky a k tomu si bohužel připsali pár zcela zbytečných ztrát míče. Zónová obrana má své výhody, ale i nevýhody. Kolín se postupem času naučil do zóny prosazovat. V těchto chvílích zlobil hlavně exsvitavský Jirka Jelínek. V závěru hosté odskočili na rozdíl osmi bodů a na to již Tuři odpověď nenašli.

Kolínští tak mohli slavit první výhru sezóny a Tuři naopak zkousnout již šestou prohru. Domácí měli v zápase lepší procento střelby za dva body i za tři body. Z trestných hodů dal soupeř o deset bodů více než domácí a zde lze hledat jednu z příčin prohry. Tou druhou byly ztracené míče. Domácí jich vyprodukovali o 7 více než soupeř a to před zápasem byli druhým nejméně ztrácejícím týmem ligy. Tury vlastně porazila čtveřice hráčů Wallace, Jelínek, Skinner a Novotný, která dala celkem 79 bodů právě tolik, co celý tým Turů dohromady. Domácí trenéři vsadili v zápase na osmičku hráčů, bohužel ne všem zápas vyšel dle jejich představ. Dá se říci, že vynucená zápasová pauza v této nelehké situaci může Turům prospět k doléčení zranění a věřme, že se poté vrátí v lepší formě, než kterou předvedli v posledních třech zápasech.

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): “Gratuluji Kolínu k vítězství. Dá se říct, že opět zaslouženému. Díky prvnímu poločasu, kdy jsme šli opět s nějakou taktikou na obranné polovině. Že budeme agresivní, s tím že budeme zahušťovat bednu a lítat s míčem, když se pohybuje. Bohužel míč letí do rohu na střelce, ten míč letí a my se na něj díváme, místo toho, abychom tam šli. Opět to v prvním poločase nebyla týmová obrana. A ve druhém poločase naštěstí díky zóně, snad poprvé tuto sezónu kdy jsme začali komunikovat, hrát jako jeden tým a pomáhat si, tak jsme Kolín zpomalili a dostali se na dostřel. Co rozhodlo je naše naprostá nemohoucnost na trojkové čáře. My si ty šance vytvoříme, my ty šance máme a potom je nedáme. Padesát procent střelba trestných hodů. Celkově úspěšnost střelby. A k tomu 18, ale velmi stupidních ztrát a Kolín to potrestal 20 body.”

Marek Welsch (hráč Turů): “V první půlce jsme byli hodně špatní v obraně. Hlavně při řešení pick&roll, kdy jsme buď dostávali jednoduché koše nebo jsme blbě rotovali a Kolín měl spoustu volných střel. Které bohužel pro nás proměnil. V druhé půli jsme přešli do zónové obrany, která fungovala a dotáhli jsme se ze ztráty 16 bodů asi na dva nebo čtyři. Ale měli jsme hodně špatných ztrát, které Kolín trestal a neproměňovali jsme jednoduché pozice. Bohužel jsme se nedokázali na Kolín dotáhnout a prohráli.”

Miroslav Sodoma (trenér Kolína): “My samozřejmě jsme za vítězství velmi rádi. Nehráli jsme totiž měsíc soutěžní utkání. Po karanténě jsme chtěli něco odehrát, ale bohužel jsme nenašli soupeře. Teď nás samozřejmě mrzí, že soutěž nepokračuje. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, koncertovaní. A myslím,. Že o celkovém úspěchu rozhodnul první poločas, kdy jsme si vytvořili náskok. Do druhého poločasu jsme si řekli, že Svitavy něco musí změnit, protože nebudou chtít prohrát. Změnili, hráli zónu. Jsem přesvědčený, že jsme na ni byli připraveny, ale bohužel, když jsme potom použili další věc do zóny, tak ta už nám zafungovala. A myslím, že jsme si vítězství zasloužili, protože jsme ve třech čtvrtinách zvítězili. Bojovali jsme o každý míč a pokud takhle budeme bojovat a my budeme, tak se můžeme těšit na další výhry.

Jiří Jelínek (hráč Kolína): “Pro mě velmi těžký zápas. Po dlouhé pauze. Před zápasem jsem absolutně netušil co od toho čekat. Svitavy, kterým se zatím nedaří a my dlouhá pauza. Já osobně jsem velmi nadšený. Za mě super, kromě třetí čtvrtiny, kdy jsme byli zaskočeni zónou. Jinak jsme hráli co jsme chtěli. Dnes jsme měli i štěstí.”