SRB SVETOZAR STAMENKOVIĆ NA MĚSÍČNÍ ZKOUŠCE U SVITAVSKÝCH TURŮ zpět
SRB SVETOZAR STAMENKOVIĆ NA MĚSÍČNÍ ZKOUŠCE U SVITAVSKÝCH TURŮ

Na měsíční zkoušku s opcí na prodloužení kontraktu ze strany klubu do konce aktuální sezóny k nám přichází 29letý, 206 cm vysoký, zkušený srbský basketbalista Svetozar Stamenković. V průběhu následujících 30 dní se Stamenković podrobí kompletní zdravotní prohlídce a zapojí se s kluky do tréninkového a zápasového procesu, ve kterém se rozhodne o jeho další budoucnosti v našem klubu DEKSTONE Tuři Svitavy.

Stamenković, stejně jako fenomenální francouzský házenkář Nikola Karabatić, pochází z jihosrbského města Niš, kde i s basketbalem jako malý chlapec začínal. Na palubovkách je znám hlavně svojí všestranností na pozicích 4 a 5, vysokou herní inteligencí, střeleckou efektivností a taky přehledem a tvořivostí, kterou nejednou hlavně prostřednictvím svých efektních přihrávek dokázal ve svých předešlých klubech zvedat diváky ze sedadel. 

Ve své profesionální kariéře si doposud postupně, krom svého rodného Srbska, zahrál taky v Řecku, Maďarsku, na Slovensku a taky v exotickém Tunisku a Saudské Arábii.

Probíhající sezónu začal ve slovenském týmu MBK Rieker Komárno, ve kterém odehrál dohromady 5 utkaní, s průměry 29 minut, 13,8 bodu, 8,4 doskoku, 2,4 asistence, 1,2 zisku při 50 % střelbě z pole, 42 % za tři body a 72 % z čáry trestného hodu. Tento slovenský klub se v této sezóně trápí, neustále mění trenéry i hráče, a tak Svetozar klub v prosinci po vzájemné dohodě opustil.

V minulé sezóně se představil ve dvou zemích. Nejdřív byl součástí řeckého klubu AS Kastoria, kde s týmem postoupil až do finále play-off druhé nejvyšší řecké soutěže, čímž si klub zabezpečil pro sezónu 2019/20 účast v nejvyšší řecké soutěži do které se však pro finanční problémy nakonec nepřihlásil. Po úspěšném působení v Řecku, kde zaznamenával v průměru 11,9 bodu, 4,9 doskoku, 1,8 asistencí a střelbu 48 % z pole, 37 % za tři body a 82 % TH, se v závěru minulé sezóny přesunul nazpět do své rodné krajiny, kde dohrál sezónu v klubu KK Borac Mozzart Čačak, s kterým se mu podařilo v závěru sezóny postoupit až do semifinále druhé ABA ligy, kde nestačili ve dvou zápasech na pozdějšího vítěze této soutěže, slovinský tím Sixt Primorska Koper, který je v aktuální sezóně příjemným překvapením nejvyšší ABA Ligy. Stamenković se v tomto srbském klubu, který působí v městě, ze kterého pochází i suverénně nejúspěšnější trenér v historii mužské Euroligy Srb Željko Obradović, prezentoval v 6 odehraných zápasech s průměry 13,4 minut, 6,5bodu, 3,8 doskoku, 1,5 asistence, 1,2 zisku při úspěšnosti střelby 54 % z pole, 33 % za tři body a 91 % z čáry TH.

Ve své profesionální kariéře se mu podařilo získat taky mistrovský titul, a to v sezóně 2015/16 se slovenským klubem BC Prievidza. Stamenković byl v této sezóně vyhlášen za MVP hráče Play-off a taky za nejlepšího zahraničního hráče základní části slovenské Eurovia SBL. V celé sezóně si na své konto ve 42 odehraných zápasech připisoval průměrně na zápas 24 minut, 14,6 bodu, 7,3 doskoku, 1,6 asistencí, 1.4 zisku a střelbu 53 % z pole, skvělých 46 % za tři body a 85 % z čáry TH. Na Slovensku se dostal do finále Play-off taky v sezóně 2017/18 s týmem KB Košice, kde v sezóně průměrně zaznamenával ve 47 odehraných utkáních 26,5 minut, 15,3 bodu, 7,6 doskoku, 2,7 asistence, 1,5 zisku a úspěšnost střelby 57 % z pole, 44 % za 3 body a 87 % trestné hody. S tímto klubem z metropole východního Slovenska vyhrál v roce 2018 taky slovenský pohár a cenu pro MVP hráče finálového turnaje.

V sezóně 2016/17 působil v maďarské nejvyšší soutěži, kde za tým JP-Auto Jászberény KSE ve 24 zápasech zaznamenával průměry 12,4 bodu, 6,7 doskoku, 1,9 zisku a 1,7 asistence s úspěšností střelby 46 % z pole, 40 % za 3 body a 77 % trestné hody. S klubem se mu nepodařilo postoupit do Play-off a skončili v konkurenci 14 týmů na 12. příčce.

Zajímavostí v kariéře tohoto talentovaného hráče, je taktéž fakt, že jako mládežnický hráč basketbalu se představil ve všech mládežnických reprezentačních výběrech jedné z nejbasketbalovější krajiny světa Srbska. Na klubové mládežnické úrovni se dokonce stal v roce 2008 s týmem FMP Železnik Belehrad vítězem juniorské Euroligy, kde se jim na finálovém turnaji ve španělském Madridě podařilo porazit i takové evropské giganty jako Maccabi Tel Aviv, Real Madrid, Žalgiris Kaunas a ve finále i slavný tým FC Barcelona. Vítězstvím na tomto turnaji si tehdy mladí Srbi zabezpečili i účast na světovém juniorském turnaji Nike Global Challenge 2009 v americkém Portlandu, kde se stal Svetozar Stamenković s průměry 29,7 bodů, 11 doskoků a skvělou 53 % úspěšností střelby za 3 body na zápas, spolu se současnými hvězdami nejlepší basketbalové ligy světa NBA Kyriem Irvingem a Tristanem Thompsonem dokonce MVP hráčem celého turnaje!

Jeho basketbalovou inspirací se díky elegantnosti, kterou se na hřišti prezentovali, stali jeho krajani a legendy globálního basketbalu Aleksandar Djordjević, Vlade Divac a Dejan Bodiroga.

Sveťovi, jak se Stamenkovićovi přezdívá touhle cestou přejeme hlavně hodně zdraví, štěstí a úspěšně strávené období u nás!


Aktuální zápas
Nebyl nalezen žádný zápas
Kalendář zápasů
Kooperativa NBL
KLUB Z V P SKÓRE B
HLAVNÍ PARTNER SOUTĚŽ
Načítám, prosím vydržte...