V ÚVODNÍM KOLE PROHRA S NYMBURKEM

DEKSTONE Tuři Svitavy - ERA Basketball Nymburk  84:107 (40:47)

Body DEKSTONE: Proleta 23 (7 doskoků), Svoboda 22 (7 doskoků), Marko 12 (7 asistencí), Slezák 11, Křívánek 7, Welsch 4, Sehnal 3, Dragoun 2

Body Nymburk: Prewitt 18, Kovář 15, Dalton 13, Hruban 13, Šafarčík 12, Kříž 12, Benda 7, Harding 7, Rupnik 7, Bragg 2, Tůma 1

Trojky 11 - 12   Doskoky 39 - 50   TH 13/19 - 17/23   Ztráty 9 - 8    Asistence 26 - 24

Statistiky: FIBAlivestats, ČBF

Úvodní souboj Turů s Nymburkem přinesl dva zápasy v jednom. V první desetiminutovce dominovali hosté, kteří ubránili Tury na patnácti bodech a sami trefovali jednu trojku za druhou. Výsledkem jejich demolice byl výsledek 15:32. Pak ovšem domácí hráči utáhli šrouby v obraně a do půle povolili Nymburku rovněž 15 bodů. Ve druhém hracím období dominovali Tuři 25:15 a rázem byli zpět v zápase. V něm se drželi až do 35. minuty, kdy prohrávali o šest bodů a měli míč v držení. Bohužel přišla ztráta potrestaná trojkou. Vzápětí se vyfauloval výborně hrající Proleta, který navíc dostal za divení zbytečnou technickou chybu. Nymburk toho využil dokonale a od této chvíle na hřišti kraloval.

Prvních deset a posledních pět minut vyhrál Nymburk rozdílem 31 bodů. Ve "druhém" zápase od jedenácté do třicáté páté minuty byli lepší Tuři, kteří tento úsek vyhráli rozdílem 8 bodů. Konečný výsledek je pro Tury hrající bez nemocného Bujnocha poněkud krutý. Střeleckými lídry domácích byli Svoboda s Proletou. Na dvouciferné hodnoty se ještě dostali Slezák s Markem. Na straně Nymburka bylo dvouciferných střelců šest a body zapsalo celkem 11 hráčů. Zajímavostí zápasu byl malý počet ztracených míčů na obou stranách (9 - 8), což na úvod sezóny jsou čísla překvapující.

V dalším zápase zajíždějí Tuři na palubovku silné Opavy a pokud chtějí uspět musí hrát jako proti Nymburku od 11. do 35. minuty celý zápas. Velké poděkování patří skvělým fanouškům Svitav i Nymburku, kteří vytvořili zápasu skvělou kulisu.

Oren Amiel (trenér Nymburku): Za prvé si myslím, že to byl skvělý souboj. Uvědomuji si jakým způsobem Svitavy hráli v přípravě. Samozřejmě jim chyběl Bujnoch, ale jsme stále nový tým a hledáme cesty jak být nejlepší. Vím, že čas utíká a hrajeme Champions League, ale neumíme čarovat. Musíme bojovat, očekává se to od nás.. Spousta chyb, ale je to naše práce, abychom je odstranili a zlepšili se. Dobrý souboj s trenérem Pivodou.

Luboš Kovář (hráč Nymburku): My jsme určitě čekali těžký zápas. V první čtvrtině jsme dobře bránili a soupeř dal jen 15 bodů. Bohužel ve druhé čtvrtině nám odešla obrana, nevím co se stalo. Začali jsme to hodně brát na se, přestalo nám padat a soupeř to trestal. Ve druhém poločase se obrana o trochu zlepšila. Ale bylo to ze strany na stranu. Vždycky to bylo, že jsme přeběhli dali koš a to samé soupeř. Až ve čtvrté čtvrtině jsme se konečně odpoutali, udělali několik dobrých obran za sebou a trefili nějaké střely. Nakonec to skončilo rozdílem, který je celkem velký na to jaký výkon Svitavy předvedli. Tím jsem chtěl říct, že to byl dobrý zápas a poděkovat fanouškům jak fandili a přišli podpořit oba týmy.

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): Já gratuluji Nymburku k vítězství. Těžko se mi to hodnotí. Po první čtvrtině to vypadlo, že dostaneme výprask o 50 bodů, ale naštěstí ve druhé a třetí čtvrtině jsme ukázali charakter a sílu, kterou máme a byli jsme Nymburku vyrovnaným soupeřem. Bohužel poslední asi tři minuty v poslední čtvrtině nevím jestli jsme odešli fyzicky nebo mentálně. To se nemůže stávat, že ze zápasu, který je kolem osmi až dvanácti  bodů uděláme zápas o dvacet tři. Praha jako prohra. Je jedno jestli je to o bod nebo o třicet. Hlavní rozdíl vidím v tom, že soupeř měl o jedenáct míčů více na doskoku a měl 17 z nich v útoku, což je obrovské číslo. My jsme je v tomto chtěli zastavit, i když víme, že máme nižší sestavu, ale když nebudeme brát na záda a odstavovat hráče, tak budeme mít problém s každým soupeřem. Druhá věc je procento střelby. Jestli chceme být konkurenceschopní a hlavně s týmem jako je Nymburk, tak nemůžeme odejít se střelbou za tři body 26% a za dva body 38%. Takhle prostě Nymburku nemůžeme konkurovat. Pozitivní věc je, že jsme ve druhé čtvrtině předváděli dobrý basketbal a vyhráli 25:15. Což je jak v útoku, tak i obraně super čísla. A další věc, že poměr asistencí a ztrát je 26 ku 9. To je proti Nymburku taky velmi dobré číslo. Věřím, že máme na čem stavět. Uzdraví se nám Venca Bujnoch, budeme pokračovat v tvrdé práci na tréninku a bude to myslím lepší a lepší. A Doufám, že v dalším zápase budeme Nymburku vyrovnanějším soupeřem.

Matěj Svoboda (hráč Svitav): Mě určitě mrzí jak to dopadlo, protože si myslím, že ten konečný výsledek úplně neodpovídá tomu co jsme dnes mohli vidět. Nastoupili jsme do zápasu trochu vyplašení a nehráli úplně to co jsme chtěli. Nakonec jsme se dokázali vzchopit a ve druhé čtvrtině přišel úplně jiný tým z naší strany. A myslím, že následující 25-27 minut jsme byli konkurenceschopný tým Nymburku. Akorát bohužel jak říkal trenér jsme poslední tři minuty úplně odešli a to se nám nesmí do budoucna stávat.

07.04.2024, 18:00