ZÁKLAD K JEDENÁCTIBODOVÉ VÝHŘE TURŮ NAD PANDAMI BYLA TŘETÍ ČTVRTINA zpět
ZÁKLAD K JEDENÁCTIBODOVÉ VÝHŘE TURŮ NAD PANDAMI BYLA TŘETÍ ČTVRTINA

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - SLUNETA ÚSTÍ nad LABEM   78:67 (42:40)

Body Tuři: Kovář 21 (10 doskoků), Puršl 16, Slezák 12, O´Brien 11 (12 doskoků), Kotásek 10, Marko 4 (9 asistencí), Crandall 2, Dodd 2

Body Pandy: P.Houška 17, Svejcar 14,  Šotnar 10 (8 asistencí), Pecka 9, David 7, Brown 5, Fait 5

Trojky 10 - 9   Doskoky 44 - 28   TH 10/17 - 10/15   Ztráty 16 - 8  Asistence 23 - 18

Hráč zápasu – Kovář (Svitavy)
Odkazy na statistiky: ČBFFIBA Livestats
Tisková konference: Youtube.com
Záznam z utkání: TVCOM.cz

Tuři nastoupivší stále bez Matěje Svobody vlétli do zápasu skvěle. Rychle šli do vedení a přinutili hosty k oddechovému času. Po něm se přeci jen hosté rozstříleli a trojkou v posledních vteřinách prvního hracího období snížili na pro ně lichotivých 20:15. Druhá čtvrtina vyšla hostům famózně. Trefovali snad všechny volné trojky (58% úspěšnost v první půli) a postupně přebírali iniciativu. Na jejich 25 bodech v této části hry se nejvíce podílela dvojice Svejcar a Houška. Naštěstí nápor hostů domácí hráči ustáli se ctí a především díky trojkám Luboše Kováře vedli v půli o dva body 42:40.

V poločasové přestávce zřejmě trenér Pivoda mluvil hodně o obraně. Pokud ne tak je to jedno. Hlavní bylo, že za třetích deset minut zápasu povolili Tuři svému soupeři pouhých 11 bodů a sami šli do veledůležitého třináctibodového trháku 64:51. Soupeř se sice mocně snažil vrátit do zápasu, ale kvalitní svitavská obrana byla proti. I když se Turům přestalo dařit v útoku drželi díky obraně stále náskok kolem deseti bodů. Když už to vypadalo na poklidnou koncovku zaznamenal Pavel Houška čtyřbodovou akci a snížil rozdíl ve skóre na šest bodů. Konečný klid do řad skvělých svitavských fanoušků a samozřejmě i hráčů a trenérů vnesla až úspěšná tříbodová střela z ruky Eduarda Kotáska hrajícího nejlepší zápas sezóny (10 bodů).

Velmi cenná výhra Turů s číslem pět byla zasloužená. Ve druhé půli byli jasně lepším týmem a dovolili soupeři jen 27 bodů. Nejlepším hráčem zápasu byl po zásluze zvolen Luboš Kovář, který dal 21 bodů a doskočil 10 míčů. Jen tak dál. Domácí měli celkem pět dvouciferných střelců proti třem soupeře. Byli lepší na doskoku a mnohem produktivnější ve střelbě za 2 body (61% ku 38%). Jediné co jejich hru znehodnocovalo byly ztráty míče, ze kterých dovolili soupeři 16 bodů, což na druhou stranu vytváří pro trenéry velký prostor ke zlepšení. Další zápas odehrají Tuři v Nymburce 7.11. a poté přivítají ve Svitavách  9.11. v 18 hodin tým USK Praha. Díky všem za podporu - byli jste opět povoleným šestým hráčem na hřišti a to klukům velmi pomohlo.

Hlavní trenér Ústí nad Labem Antonín Pištěcký: „Gratulace Lukášovi i celému týmu k zaslouženému vítězství. Do poločasu jsme se ještě nějak drželi. Pak nástup do třetí čtvrtiny a kontrolované vítězství. My jsme se ještě snažili dotáhnout, ale domácí potom oddechovými časy nebo vyžitím našich chyb dokázali zvládnout. Já bych chtěl říct jednu věc, kterou jsem říkal i klukům v šatně. Třetí zápas za sebou prohráváme doma s USK, venku Pardubice, teď ve Svitavách. Já klukům nemůžu vyčítat nasazení, energii, s kterou odehrají utkání. Bohužel basketbal, a to se omlouvám všem běžcům a plavcům, není jen o tvrdé dřině. Běhat, běhat, běhat, plavat, plavat, plavat. Je tam potřeba zapojit hlavu a my ji tam nemáme. Děláme obrovské mentální chyby v situacích, které jsou milionkrát odehraný, my se na ně připravujeme. Víme, jak ty sety hlásí, co bude následovat a stejně tam tu chybu uděláme. V zápase který se tahá o pár bodů uděláte-li tři čtyři takové chyby, takhle za sebou v jedné čtvrtině, tak to potom stojí hodně dřiny se v utkání udržet. To je důvod proč dnes 35letí, 37letí, i 40letí chlapi můžou tuto soutěž hrát, protože to mají v hlavě srovnané a ví co mají dělat. To je celý. Ty limity ti hráči mají všichni. Ti, co jich mají míň hrají o soutěž výš. My bohužel ty limity nejsme schopni eliminovat a pokud to neuděláme, tak ty vyrovnané koncovky, kterých bude spousta, budeme prohrávat.“

Hlavní trenér Svitav Lukáš Pivoda: „Děkujeme za gratulace. Jsme velmi rádi, že jsme toto utkání zvládli. Co se týče zápasu. Do utkání jsme vstoupili výborně, i když jsme netrefili otevřené střely a v koncovce nevyužili dva nevyužité fauly, kdy nám dal Svejcar trojku. Ve druhé čtvrtině jsme předvedli velmi špatný výkon na obranné polovině. My si před zápasem řekneme, že odřízneme Pavla Houšku od míče a Pavel Houška si z nás dělá srandu. Ve druhém poločase našim hráčům patří obrovský kredit za odvedenou práci na obranné polovině, zejména ve třetí čtvrtině. A za druhý poločas jsme dostali 27 bodů, což si myslím, že byl klíč. Výborná obrana a o 16 doskoků víc, než soupeř, to je skvělé číslo.“

Hráč Ústí nad Labem Pavel Houška: „Já souhlasím s tím, co říkal Tonda (trenér Ústí). Dokud nezačneme pracovat trošku hlavou. Já mám pochopení, když je takhle fyzicky náročné utkání a ta hlava občas vypne. Ale když se hraje vyrovnaná koncovka, tak musí být všichni na 100% soustředění a pokaždé když si někdo vybere slabší chvilku, tak nás to potom stojí celé utkání. A teď už jsou to tři utkání. Dnes tomu pomohlo i to, že jsme nebyli ze začátku úspěšní za 2 body. A tyto dvě důležité věci nás stály dnes utkání.“

Hráč Svitav Eduard Kotásek: „My jsme věděli, že nás čeká velký boj, protože Ústí přijelo po třech porážkách v řadě. A myslím, že to byl vyrovnaný zápas. Měli jsme velký problém s Pavlem Houškou v prvním poločase, kdy měl několik otevřených střel, nebyli jsme schopni dorotovat. Velmi dobré číslo pro nás je pět útočných doskoků Ústí, protože tam nás v posledních utkáních dost tlačila bota, a to byl jeden z klíčů k výhře."