JISTOTU PŘEDKOLA PLAY-OFF JSME VYBOJOVALI PROTI OLOMOUCKU

BK OLOMOUCKO - DEKSTONE TUŘI SVITAVY 71:94 (39:44)

Body Olomoucko: Feštr 21, Henry 17 (9 doskoků), Váňa 16 (8 doskoků), Štěpán 6, Trávníček 4, Dohnal 3, Kouřil 3 (7 asistencí), Klepač Erik 1, Klepač Adam 0

Body Svitavy: Slezák 31 (9 trojek), Pinkston 20 (9 doskoků), Svoboda 19 (13 doskoků), Johnson 15, Svojanovský 3, Marko 3, Goga 3, Dragoun 0, Welsch 0, Sehnal 0

Dvojky 17/40 - 19/36     Trojky 6/25 - 15/37     Doskoky 36 - 46 (útočné 9 - 12)     Asistence 13 - 24     Ztráty 11 - 8

Už před utkáním obě družstva věděla, že budou hrát bez klíčových hráčů. Na straně domácího Olomoucka to byl aktuálně nejlepší střelec Pekárek a Sychra. U Turů se vědělo, že nebude Hlobil a těsně před zápasem se k němu přidal i Bujnoch. Start do utkání lépe vyšel domácím a rychle se ujali vedení 8:2. Po pěti minutách stále Olomoucko vedlo o 6 bodů (12:6), ale v tento moment Tuři zapnuli a šňůrou jedenácti bodů se dostali do vedení 12:18. Celá čtvrtina nakonec skončila 19:27. Úvod druhé části byl vyrovnaný a týmy se střídali ve skórování. Ve 13. minutě však musel kapitán týmu Roman Marko odstoupit z utkání, a to je obvykle pro Tury velký problém. Naznačil to i výsledek druhé čtvrtiny., kterou domácí vyhráli o 3 body. Hodně jim pomohlo 12 bodů z rychlého protiútoku.

Do druhé půle vstoupili Tuři na rozehrávce s Gogou, protože Marko už neměl dres, ale snažil se podpořit tým alespoň z lavičky. Goga svůj tým vedl skvěle a prvních pět minut druhé půle ovládli Tuři 19:5, a to byl klíčový moment zápasu. V této pasáži vynikl především Pavel Slezák, který pomohl třemi proměněnými trojkovými pokusy. Po třetí části svitavští byli ve vedení o 15 bodů (56:71). A znovu první pětiminutovka byla v režii ostrostřelce Pavla Slezáka, který za tento čas proměnil dokonce čtyři trojkové pokusy a pomohl v tomto úseku vyhrát 18:6. Poté Matěj Svoboda košem zvýšil na 62:91, to bylo pro Tury nejvyšší vedení v zápase, a poté se zápas už pouze dohrával.

Dnes rozhodla o vítězi druhá polovina utkání, ve kterých jsme první pětiminutovky ovládli 37:11. Nejvýraznější postavou byl Pavel Slezák. Soupeř ho nedokázal zastavit a dovolil mu vsítit celkem 9 trojek z 15 pokusů. Pod košem odehráli výborné utkání Pinkston s Johnsonem, kteří společně dali 35 bodů a doskočili 14 míčů. Nesmíme ani zapomenout na Matěje Svobodu, kterému se povedl double-double za 19 bodů a 13 doskoků. Svou šanci výborně využil i Goga, který nahradil Romana Marka. Díky této výhře si Tuři zajistili postup do předkola play-off. Tím to ovšem nekončí, protože je stále teoretická naděje na první místo ve skupině A2 a výhodnější pozice v případném play-off. Už v sobotu ve 14 hodin Tuři přivítají na domácí palubovce tým Královští Sokoli Hradec Králové.

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Pro nás momentálně není žádný zápas snadný, byli jsme si ale vědomi oslabení soupeře a naší převahy pod košem. Trošku nám zatrnulo ve chvíli, kdy kvůli zranění musel odstoupit náš nejdůležitější hráč Roman Marko. Další rozehrávači Marek Welsch a Adam Goga jej ale dokázali nahradit. Navíc se rozstřílel Pavel Slezák a my jsme se po dlouhé době mohli basketbalem bavit.”

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Věděli jsme, že soupeři budou chybět hráči pod košem a tomu se podřídila taktika. Snaha dostat míč pod koš přinesla úspěch. Navíc se nám dařilo i při střelbě z dálky. Především Pavel Slezák měl skvělý den. V dalších zápasech chceme dosáhnout na náš cíl, kterým je celkové vítězství v nadstavbové skupině A2.”

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko): ”Chtěli jsme soupeři jeho cestu za vítězstvím co nejvíce ztížit a v některých pasážích jsme Tury na chvíli zastavili. Při našich absencích to bylo hodně těžké. Kluci na hřišti nechali síly i energii, s přibývajícím časem nám ale docházela šťáva. Bylo nás prostě málo. Pak jsme začali dělat chyby v obraně i útoku a ty soupeř dokázal potrestat. Když se střelecky navíc chytil Slezák, bylo rozhodnuto.”

Erik Klepač (křídlo BK Olomoucko): ”Před zápasem jsme měli ještě teoretickou šanci na postup do předkola play-off a chtěli jsme vyhrát. Ale Svitavy měly pod košem obrovskou převahu, které dokázaly využít. Na straně amerických pivotů byly centimetry i kila. S tím jsme mohli těžko něco dělat.”