KOLAPS V ZÁVĚRU STÁL TURY VÝHRU

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - KRÁLOVŠTÍ SOKOLI 86:97 (48:47)

Body Tuři: Svoboda 25, Bujnoch 17 (10 doskoků), Marko 17 (9 asistencí), Proleta 9, Slezák 9, Goga 4, Welsch 4, Sehnal 1

Body Sokoli: Stamenkovič 26 (15 asistencí, 6 doskoků), Sedmák 20, Lošonský 17, Šoula 13, Halada 13, Peterka 8

Trojky  8 - 12    Doskoky 27 - 42    TH  17/12 - 17/15    Ztráty 8 - 14   Asistence 21 - 28
Statistiky: ČBF, FIBA
Video zápas: TVcom.cz
Video tisková konference: Youtube.com

Východočeské derby dvou týmů s jednou výhrou slibovalo zajímavý zápas. Bohužel se muselo z důvodu epidemiologických opatření hrát bez diváků, což bylo vůbec poprvé v historii svitavského basketbalu. Zápas začal trojkovou přestřelkou, ve které dominovali Tuři, kteří po deseti minutách vedli rozdílem devíti bodů. Když své vedení navýšili na 15 bodů vypadalo to chvíli na velkou domácí jízdu. Jenže to by nesměl v týmu hostí být Peda Stamenkovič. Tuři se bodově zastavili na hostující zóně a naopak hosté začali lehce skórovat. Právě obrana domácích v těchto fázích zápasu vůbec nefungovala a hosté vedeni Stamenkovičem snížili do půle na rozdíl jediného bodu. To ještě domácí nevěděli, že je v závěru čeká repete.

Ve druhé půli to byl v úvodu boj o každý míč. Najednou byli Tuři pod tlakem a hosté dokazovali svoje útočné kvality. Tuři hledali cestu jak zastavit Sokolí ofenzívu. V jednu chvíli to vypadalo, že přeci jen recept našli. To bylo za stavu 79:72 pět minut 41 vteřin před koncem. Zdání někdy klame. Dvě rychlé trojky vrátili Sokoly na rozdíl jediného bodu a během dalších minut šli hosté nekompromisně přes Tury. V této fázi zápasu byl Peda Stamenkovič ve velkém laufu kdy se dostával do středu vymezeného území a odtud buď skóroval, nebo rozdával smrtící přihrávky na úspěšné tříbodové střely. Tuři se sice snažili s koncovkou něco udělat, jenže když se nemůžete opřít o obranu, tak to dobré není. A taky nebylo. Od stavu 79:72 prohráli Tuři koncovku zápasu 7:25. Trochu to připomnělo domácí koncovku zápasu s Nymburkem, kdy jsme snížili na rozdíl šesti bodů a zápas nakonec prohráli o 23 bodů.

Nutno říci, že hosté vyhráli především díky skvěle hrajícímu Stamenkovičovi - 26 bodů, 15 asistencí. Právě jeho pestrá hra dostala postupně do střelecké pohody další bodové hráče. Kuriozitou zápasu je skutečnost, že bodově se u Sokolů prosadilo jen šest hráčů. Domácí v zápase zaznamenali pouhých 8 ztrát a to je velmi pozitivní. Jenže na útočném doskoku doskočili o čtyři míče méně, což precizní hru bez ztrát znegovalo. Nakonec se ve statistikách zápas rozhodl z tříbodové čáry. Hosté měli střelecký den a trefili 12 trojek z 24 pokusů (přitom měli dosud trojkovou úspěšnost "jen" 28%). To domácí v této disciplíně trefili jen 8 střel z 31 pokusů. Právě ty čtyři trojky navíc rozhodly dnes o vítězovi utkání. Pokud budou chtít Tuři doma uspět proti Kolínu budou muset vyhrát útočný doskok a body přinést i z lavičky. V tomto zápase byla na bodech pětice Svoboda, Bujnoch, Marko, Proleta, Slezák až příliš osamocena.

Lukáš Pivoda (trenér Svitav): “Já gratuluji Hradci a Mičegovi za zasloužené vítězství. My jsme do zápasu vstoupili jak jsme chtěli. Za prvních patnáct minut jsme dostali 27 bodů a potom za pět minut 20 bodů. Takže do šaten jdeme za stavu +1. 47 obdržených bodů je otřesné číslo. Pak opět, když odskočíme někdy na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny na 7 bodů, tak místo toho, abychom zápas ukončili a ten náskok zvýšili, tak dostaneme okamžitě dvě trojky. Co není omluvitelné je, že opět prohrajeme doskok o 15 míčů. Nejdeme tam, nerveme se, nejsme agresivní a neplníme absolutně žádné pokyny. Vůbec nechci nic házet na hráče. Je to chyba nas všech, ale týden a půl něco děláme na tréninku a potom to absolutně nejsme schopni implementovat do zápasu. A to se bavíme o triviálních věcech jako je odstupování ze slabé strany a bránění bedny, protože dostáváme spoustu jednoduchých košů. Dnes z bedny 40 bodů. V poločase si řekneme, že budeme hrát tvrdě a agresivně do Stamenkoviče a výsledkem je, že má 48 efektivitu a absolutně nás rozebírá do jakékoliv obrany, kterou hrajeme na pick&roll. S tím koresponduje i naše střelba. Když máme 25% trojkovou střelbu doma a většina našich střelců nemá ani 20%, tak bohužel to se potom těžko hraje. Už to začíná být klišé, ale nezbývá nic jiného než makat na tréninku a snažit se chyby odbourat a zvednout hlavu, i když uznávám, že teď je to hodně těžké. Protože to je pořád stejná a stejná písnička. Ať se bavíme po dobrém nebo po zlém, tak tam není žádná změna. ”

Matěj Svoboda (hráč Svitav): “Já k tomu nemám moc co říct. Hrajeme špatně. Nejde nám to. Nekomunikujeme na hřišti, tak jak bychom měli. A taky podle toho vypadají naše výsledky. My se pořád bavíme o tom, že tady chceme vybojovat nějaké úspěchy a podobně. My si musíme uvědomit, že vše začíná už teď, od prvních zápasů. Pokud na úspěchy chceme pomýšlet, tak v sobotu musíme vyhrát. Jinak na to můžeme hodně rychle zapomenout.”

Lubomír Peterka (trenér Královských Sokolů): “Já jsem velmi rád a musím klukům poblahopřát. Protože za stavu kdy jsme prohrávali o 16 bodů, tak by si na nás diváci, kdyby tu byli, určitě nevsadili. Tým ovšem ukázal charakter a my jsme se postupně už do poločasu dostali do zápasu. Ten druhý poločas jsme byli vyrovnaným soupeřem a nakonec jsme to přetlačili. Když vidím statistiky, tak jsme vyhráli i zaslouženě. My jsme vyhráli doskok, výborné procento trojek. Domácí zkoprněli a nevěděli co s námi. Já jsem hodně šťastný. Nám výhra venku hodně pomůže. Tady je horká půda, i když bohužel dnes bez diváků. Kluci to nevzdali, vybojovali to a můžou po zásluze slavit. Ještě doplním, že Pedja Stamenkovič byl dnes famózní a on byl strůjcem dnešního vítězství.”

Peter Sedmák (hráč Královských Sokolů): “Zápas se ze začátku pro nás nevyvíjel pro nás dobře. Do poločasu jsme se z toho, ale dokázali vzpamatovat a myslím, že to bylo rozhodující, ten návrat do zápasu. Protože jsme potom měli větší energii a cítili jsme, že ten zápas můžeme vyhrát. Musíme pochválit Pedju Stamenkoviče, který byl X-faktor tohoto utkání. Jsme rádi, že nám konečně padli nějaké střely. Už jsme měli smolný zápas v Ústí, ale tady se nám to podařilo. Za to jsme rádi a vyhrát tady je velký svátek.”