PŘED HYUNDAI FINAL 8 S MATĚJEM SVOBODOU zpět
PŘED HYUNDAI FINAL 8 S MATĚJEM SVOBODOU

Pro basketbalisty Svitav je to nemalá příležitost. Jak napravit dosavadní ligovou nevýraznost v této sezoně. A také jak dobýt dosud nejcennější kov v klubové historii. K tomu by potřebovali proklestit si příští týden cestu pohárovým Hyundai FINAL 8 až do finále, protože pak by na ně čekaly minimálně stříbrné medaile, což při stezce z levé „nenymburské“ strany pavouka není „mission impossible“. 

A křídelník Matěj Svoboda pro jistotu nenechal ležet ani tradiční předturnajovou výzvu pro zástupce každého týmu ve FINAL 8 a v případě zisku trofeje by tak pozval celou tuří skvadru na oslavnou večeři.

Slíbil to právě dnes, kdy jeho tým večer stále bude živit šanci na nadstavbovou skupinu A1 v Kooperativa NBL. Přiblížil se k ní v posledních osmi utkáních, v nichž dobyl šest výher. Jen škoda, že taková šňůra nepřišla o něco dřív, že Matěji?

„Určitě bychom za to byli rádi, nicméně situace byla, jaká byla, a my se z ní museli dostat. Věřím, že se to podařilo a teď jsme zpátky ve hře,“ říká mnohoznačně jeden z pilířů svitavského DEKSTONU. 

Jak jste přijal los pohárového turnaje? Ve stylu hlavně že to není Nymburk, anebo ani v lize třetí Kolín v jeho současné fazoně není pro čtvrtfinále právě ideální protivník?
I když je teď Kolín ve skvělé formě, je to hratelný soupeř, který se porazit dá. Za tu šanci jsem rád. My se určitě chtěli vyhnout Nymburku, na který jsme navíc poslední dva roky narazili pokaždé. Teď jsme tedy rádi, navíc jsme nalosovaní na druhou stranu pavouka, odkud je otevřená cesta do finále pro všechny čtyři týmy.

Jak se lišily oba dosavadní zápasy s Kolínem v lize?
V tom prvním doma nám hrozně utekl první poločas. Hráli jsme špatně a bylo to v té první fázi sezony, kdy jsme měli sérii porážek. A v Kolíně teď nedávno už byli domácí ve své aktuální pohodě, jejich opory hrály své nejlepší zápasy, takže to bylo velice těžké. Od začátku jsme dotahovali, navíc Kolín je doma silný. I přes ty dvě porážky si na něj ale věříme – že jsme schopní ho porazit.

Jak se dá současné ofenzivě Medvědů čelit, když skoro zápas co zápas dají už za první čtvrtinu aspoň šest trojek? Musí soupeř řešit krytí jejich pick-and-rollů co nejvíc ve dvou hráčích, aby nikdo další neuvolňoval své útočníky?
Asi tak. Je třeba zamezit zbytečnému vypomáhání, protože pak to rozehrávač Adam Číž dobře čte a umí to vyhodit na dobré střelce. První důležitá věc je tak obrana jeden na jednoho a dobře řešit pick-and-roll, aby se Kolín nedostával do přečíslování a obrana nemusela rotovat a otvírat tak volné střely, které teď Kolín umí trestat. 

Když v posledních zápasech začal trojky sázet víc i forward Skinner, může je odpálit prakticky každý člen základní pětky. Brání se taková sestava extrémně těžko?
Tohle je samozřejmě nepříjemné. Brání se to hůř, ale takový je moderní basket. Dnes všech pět pozic střílí, každý může dát trojku a my na to musíme adaptovat naši obranu co nejlíp.

Bylo teď v Kolíně znát, že se potkaly dva týmy, které v sezoně odpalují víc trojek než dvojek, což je na elitní úrovni stále velký unikát?
Ta četnost trojek je způsobená typy hráčů v obou týmech. Jak Kolín, tak my máme spoustu hráčů, kteří rádi střílejí a jsou dobří střelci. I hra je tomu pak celkově přizpůsobená. My si uvědomujeme, že střílíme hodně trojek, ale není to tak, že bychom se tím vyloženě chtěli prezentovat. Sami si říkáme, že někdy je toho až moc a musíme mít hru vyváženější, hrát víc dovnitř a ven, víc i najíždět, než to jen obstřelovat. Někdy do toho ale spadneme víc a neváháme, když cítíme, že ty pozice jsou. Když si ale nějaký zápas pouštíme zpětně, vidíme, že se to někde dalo vyřešit líp třeba najetím do koše. A pokud jde o Kolínské, tak každý tým, kdyby dával tolik, co oni, tak by taktiku neměnil a střílel zvesela dál. (usměje se) Až jim to přestane padat tolik, jako že věřím, že k tomu dojde hned příští čtvrtek v našem čtvrtfinále (usměje se), budou muset hru víc vyvážit.

Zníte, jako že byste těch trojek ani tolik mít neměli, což naznačuje i 31procentní úspěšnost, která je pět procent za Kolínem.
Je to tak. To procento mluví za vše, není bůhvíjak přesvědčivé. Mít 40 nebo 50 procent, nikdo by se neptal, proč trojek střílíme tolik. Já věřím, že procento zlepšíme, stále na tom pracujeme a taky se snažíme víc hru vyvažovat. Na druhé straně pokud ty pozice na oblouku volné jsou, nesmíme váhat.

Jak se vypořádáte s mozkem soupeřovy hry Čížem? Půjdete na něj v souboji dvou Ostraváků vy, který máte při dvou metrech delší ruce a víc toho vykryjete?
Tak, všichni víme, že nejsem zrovna pes obranář, abych chodil na nejlepší hráče soupeře. Na to máme jiné specialisty jako Rosťu Dragouna, takže myslím, že to bude spíš tenhle ostravský souboj.

Už váš trenér Lukáš Pivoda po losu naznačil, že pohárové Hyundai FINAL 8 je šancí, jak vylepšit dosud nevýraznou sezonu. Jaký cíl jste si dali a vidíte i šanci na finále?
Konkrétní cíle jsme si nedávali, protože tento týden jsme se ještě soustředili na možnost získat postup do nadstavbové skupiny A1 v lize, ale jinak máme v hlavách všichni, že šance jít až do finále je veliká, protože jsme na druhé straně než Nymburk i Opava, a všechny čtyři týmy na naší straně, tedy i Brno a Pardubice, si ten finálový cíl budou dávat. U nás to bude stejné. A pokud jde o naši sezonu, i když není ještě u konce, zatím se nevyvíjí podle našich představ, takže úspěch v poháru by spravil chuť jak nám v týmu, tak našim příznivcům a lidem kolem. Je to velká šance.6. února / NBL.cz


Aktuální zápas
27.02.2021, 17:00

DEKSTONE Tuři Svitavy
vs

NH Ostrava
Kalendář zápasů
Kooperativa NBL
KLUB Z V P SKÓRE B
1. DEKSTONE Tuři Svitavy 22 9 13 1797:1862 41
2. SLUNETA Ústí nad Labem 22 8 14 1827:1885 36
3. Královští sokoli 22 8 14 1814:1941 36
4. BK ARMEX Děčín 22 8 14 1761:1931 36
5. NH Ostrava 22 6 16 1696:1972 27
6. Olomoucko 22 4 18 1791:1976 18
HLAVNÍ PARTNER SOUTĚŽ
Načítám, prosím vydržte...