PŘEKVAPÍ MATĚJ SVOBODA VE FINÁLE 1ON1 CHALLENGE zpět
PŘEKVAPÍ MATĚJ SVOBODA VE FINÁLE 1ON1 CHALLENGE

Po ohromné porci 90 zápasů ve čtyřech základních kolech a dvou regionálních finále je to tu. Velké play-off o 100 tisíc korun pro vítěze, kdy zkrátka nepřijdou ani další medailisté. Přelomová soutěž ligy basketbalistů ve hře muže proti muži totiž odmění padesáti tisíci i poraženého finalistu a pětadvacet shrábne lepší ze zápasu o třetí místo. Play-off boje, hrané do dosažení 9 bodů jedním ze soupeřů, vypuknou čtvrtfinálovými zápasy už ve čtvrtek v 17:30 na pražské Folimance před kamerami TVCOM.cz.

Favoritem bookmakerů na titul je domácí závodník Ondřej Sehnal z pražského USK, který je na Folimance doma. Jeho kurz 3,0 je zdaleka nejnižší. Až za ním figurují Brňan Radek Farský, Kamil Švrdlík z Pardubic (oba 7,0), děčínský Šimon Ježek, brněnský Jan Kozina, ústecký Ladislav Pecka i ostravský Radek Pumprla (všichni 8,0). A prakticky bez šance je podle Tipsportu svitavský Matěj Svoboda.        

„Na postup do play-off jsem si od začátku hodně věřil. Byl jsem pak spíš zklamaný, že jsem českým finálovým kolem neprošel bez prohry, ale to teď plánuju napravit,“ potvrzuje vysoké ambice Sehnal.

Ve čtvrtfinále jej čeká Svoboda, který se do soutěže vrátil po půlroční zdravotní odstávce, přesto plný sil. „O „Matesovi“ je známo, že je skvělý střelec, tím bude i nejnepříjemnější. Asi mě překvapilo, že zatím dobře ubránil malé hráče. Tam jsem čekal, že bude trochu rychlostně ztrácet, ale ukázal, že na nohách je silný,“ chválí protivníka silově rovněž velmi vybavený rozehrávač Sehnal.

Podle svitavského Tura jeho čtvrtfinálový soupeř, jejž dobře zná už z mládežnických reprezentací, naplnil předpoklady. „Ondra je dobrý střelec, silný v nájezdu. Je to velice chytrý hráč a také velice soutěživý. Čekám tedy těžký zápas, který se ale chystám vyhrát,“ plánuje už brzy prvootec Matěj Svoboda.

Program play-off ovšem v 17:30 odpálí úplně jiný zápas a to děčínsko-brněnský souboj Ježek – Farský. První jmenovaný je jedním z největších překvapení soutěže, když české finálové kolo ovládl díky pestré útočné hře s dokonalou bilancí 5-0, a to v posledních dvou utkáních už bojoval s nepříjemnou alergickou reakcí na pozřenou oříškovou směsku, kdy barvou náhle zrudlé kůže připomínal divokého Indiána. 

„Šimon je na svou fyzickou postavu hrozně rychlý a silný. Je i daleko fyzičtější než já a s tím budu mít asi problém. Taky je hrozně nečitelný. Ví se, že má hlavně levou ruku, ale k tomu doplňuje i řadu dovedností a zkušeností. Navíc v těchto vypjatých momentech se vyžívá. Musím se na něj proto dobře takticky připravit,“ vypočítává přednosti protivníka Radek Farský.

Ježek, který v soutěži dosud proslul i jako mentálně jeden z nejodolnějších hráčů, byl s hodnocením protivníka vyřízen rychle. „Dobrá střela z trojkového oblouku, kvalitní nájezd a dynamika. Vše, co se dalo čekat,“ nechce ani trochu odkrývat své karty.

Druhé čtvrtfinále proti sobě svede dva velmi rozdílné hráče – 205 vysokého siláka Kamila Švrdlíka a o tucet čísel nižšího křídelníka Radka Pumprlu, který se v moravském finále vykopal až k postupu z přetěžké situace po dvou úvodních porážkách, když v následných třech duelech pokaždé trefil tři projektily z trojkového oblouku, jež se v této soutěži počítají za 2 body.     

„Proti všem třem ostatním hráčům z českého finále bych nastoupil radši. Kamil pro mě není populární soupeř, ale nebudu se na to vymlouvat. Postavím se k tomu čelem a budu věřit, že to půjde. Kamil je nejnepříjemnější v tom, že je velký a silný, což mi možná bude dělat problémy, ale určitě se s tím nějak popasuju,“ vyhlašuje bojovně Pumprla.

Ten ve 1 on 1 Challenge překvapil Švrdlíka tím, jak moc spoléhal na střelbu z dálky. „Přitom tím není známý. V soutěži už ale hodně takzvaných ligových nestřelců trefilo střely z dálky, které je zachránily v soutěži. Radek je navíc i nepříjemný obránce, takže to bude zajímavý zápas,“ tuší pardubická podkošová opora.

Ještě větší, 14centimetrový rozdíl, bude mezi účastníky třetího čtvrtfinále, ústeckým levorukým forwardem Ladislavem Peckou a brněnským rozehrávačem Janem Kozinou, který je možná vůbec největším zjevením soutěže.  

„Láďa je hodně tvrdý, silový hráč, který je zároveň rychlý na nohou a umí i vystřelit, takže jde o nepříjemného hráče. Využívá hlavně své silné stránky, stejně jako v pětkové hře,“ hodnotí soupeře Kozina, který v letošní sezoně hrával v NBL jen 15 minut na zápas, ale ve 1 on 1 Challenge ovládl základní skupinu i regionální finále! 

Pecka si uvědomuje, že si bude muset dát velký pozor na rychlost a nízké těžiště svého soupeře, který se v obraně často snaží o vypichování míčů při driblinku. „Budu muset hrát zády už od trojky, abych se nenechal nachytat. A nesmím Honzu nechat střílet dvojky z oblouku. Když už, tak bude muset najet a pak bude mít při zakončení co dělat,“ odkrývá velmi detailně svůj pracovní postup.

Velkou motivací pro všech osm borců jsou samozřejmě prize money, z nichž vyčuhuje stotisícová prémie pro šampiona. Jak by s touto částkou jednotliví hráči naložili.

Tak třeba nastávající ženichové Pecka s Kozinou by ji využili na úhradu svatebních výdajů. Ondřej Sehnal jako náruživý hráč videoher by si pořídil nový PlayStation 5 i s kompatibilním televizorem, Radek Pumprla by vzal na večeři přítelkyni, a ještě by zesílil svůj pravidelný příspěvek na charitu, Kamil Švrdlík by pořídil novou podlahu na terasu, Radek Farský by investoval do dovolené i svého basketbalového růstu, Matěj Svoboda by odměnil partnerku i syna, který se mu má narodit už za měsíc, a Šimon Ježek by zasadil několik lísek. Prostě aby bylo víc ořechů...


Aktuální zápas
Nebyl nalezen žádný zápas
Kalendář zápasů
Kooperativa NBL
KLUB Z V P SKÓRE B
HLAVNÍ PARTNER SOUTĚŽ
Načítám, prosím vydržte...