ROK 2020 ZAKONČUJEME VÝHROU NAD USK PRAHA zpět
ROK 2020 ZAKONČUJEME VÝHROU NAD USK PRAHA

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - USK PRAHA  77:66 (48:31)

Body Tuři: Svoboda 16, Slezák 12, Bujnoch 10, Dragoun 9, Sehnal 9, Marko 7 (16 asistencí, 6 doskoků), Křivánek 6, Welsch 4, Johnson 4 (6 doskoků)

Body Sovy: Samoura 22, Machač 13, Štěrba 9, Bátovský 9, Vyroubal 5, Kolář 4, Vlk 2, Fuksa 2

Trojky 7 - 4  Dvojky 23 - 20  TH 10/16 - 14/22  Doskoky 35 - 39 (útočné 4 - 14)  Ztráty 18 - 20 Asistence 28 -14

Poslední zápas roku 2020 sehráli Tuři proti třetímu týmu tabulky USK Praha. Domácí již "definitivně" bez Prolety a hosté bez tří hráčů základní rotace Sehnala, Mareše a Rikiće. V této situaci se stali domácí favoritem zápasu a svoji roli plnili od úvodních minut dokonale. Po první desetiminutovce vedli o 8 bodů a svůj náskok natáhli až na 48:28 a měli míč na poslední akci první půle. Nájezd Marka Welsche přečetl Patrick Samoura a po zisku dokázal ještě vystřelit z vlastní poloviny hřiště a s klaksonem zaznamenal "koš zápasu" a možná i koš roku 2020. Patrick Samoura tak korunoval svůj výborný výkon v první půli, kdy zaknihoval 16 bodů (více než 50% bodů svého týmu).

Pro domácí to mělo být varování, že se mladíci z USK nikdy nevzdávají. Do druhé půle vlétli hosté s obrovskou energií a sedmi body v řadě donutili trenéra Pivodu k oddechovému času. Po něm zase dali šest bodů v řadě Tuři a dali tak jasně najevo, že hosty do zápasu vrátit nechtějí. V dalších minutách se domácím dařilo soupeře v útoku zastavit a po třiceti minutách drželi USK na 46 bodech. To jim přineslo dvacetibodový polštář před závěrečnou desetiminutovkou. Jenže hráči USK prokázali v posledních deseti minutách velký charakter a stále se snažili vrátit do zápasu. Domácí v útoku znervózněli a po koši Jana Štěrby to bylo jen 70:62. Naštěstí následoval "AND ONE" v podání Matěje Svobody a bylo to znovu o 11 bodů. Tento náskok již Tuři udrželi až do konce zápasu a mohli se zaslouženě radovat z třetí výhry v řadě znamenající posun na průběžné deváté místo tabulky.

V dresu domácích se blýskl málo vídanými šestnácti asistencemi Roman Marko. V první půli měl skvělé minuty Pavel Slezák a po půli i Matěj Svoboda. U soupeře se k Samourovi přidal bodově jen Macháč. Trochu za očekáváním zůstal Jan Štěrba autor devíti bodů. Tuří výhra byla zcela zasloužená. Dali o tři trojky více, o dvě dvojky více (při 70% úspěšnosti), což eliminovalo výrazně prohraný útočný doskok 4:14!  Trenér hostí Dino Repeša byl po zápase velmi spokojen se čtvrtou periodou. Trenér domácích zase s prvním poločasem. Závěrem si dovolím poděkovat všem příznivcům svitavského basketbalu za podporu v roce 2020 a pro rok 2021 vyslovit jedno velké přání - aby se do hal brzy vrátili i diváci.

Ke sportu patří velké emoce a plné haly fanoušků je umí nabudit skvěle!

Lukáš Pivoda (hlavní trenér Svitav): “V první řadě smekám klobouk před Dinem a jeho týmem za to co poslední zápasy předvádí a co předvedli dnes. Většina týmů by to po prvním poločase nejspíš zabalila a zápas by se už jen dohrával. Ale ten mladý a houževnatý tým s obrovskou budoucností to nevzdal. Udělal nám to pěkně těžký nebo spíš my jsme si to udělali těžké sami. Absolutně nerozumím některým rozhodnutím co jsme schopni udělat, ať už v útoku nebo obraně. První poločas hrajeme velmi slušné utkání na obou stranách hřiště. A ve druhém poločase, zejména ve  čtvrté čtvrtině, absolutně odejdeme. V útoku hrajeme velmi tlupě a v obraně neplníme pokyny. Z toho dostáváme spoustu bodů. Je to jako bychom dostali v průběhu zápasu nějakou nemoc a začali dělat všechno naopak. Jestli se toto bude dít i nadále, tak s tím budeme mít velký problém. Naopak v prvním poločase bylo hodně příslibu do budoucna. Ale to co jsme předvedli ve druhém poločase zkazilo dojem z dnešní výhry. Nicméně máme tři výhry v řadě a věřím ,že na to navážeme po Novém roce a přeji všem pěkné svátky.”

Rostislav Dragoun (hráč Svitav): “USK Praha přijelo v oslabené sestavě. Díky tomu jsme je možná trochu podcenili. Sice jsme si od začátku drželi určitý náskok, v poločase myslím o 20 bodů. Ovšem USK je mladý a bojovný tým, který bojuje 40 minut. Nezáleží na tom jaké je skóre. Takže jsme je nechali vrátit se do zápasu, a to díky našim klasicky hloupým ztrátám. Dostali se na nějakých 10 bodů a zbytečně si zdramatizovali zápas. Místo toho, abychom ten 20 bodový náskok ještě zvýšili. A musíme se poučit z těchto chyb.”

Dino Repeša (hlavní trenér USK Praha): “Gratulace pro hráči Svitav a trenéra Pivodu. Byl to pro nás velmi důležitý a těžký zápas pro nás. Nám chyběli tři důležití hráči. Mareš, Rikić a Sehnal. Ale nakonec můžu být spokojený. Protože v prvním zápasem jsme prohráli o 18 bodů a Svitavy dnes o 11 bodů, takže máme lepší skóre. Cíl před zápasem byl zastavit ofenzivní talent Svitav a individuální talent s útočným doskokem. Svitavy jsou výborné na útočném doskoku. V prvním poločase jsme neměli koncentraci a energii. Ale ve druhém poločase, speciálně v poslední čtvrtině, to bylo mnohem lepší v útoku i obraně. Nakonec můžu být spokojen. Krásně Vánoce pro všechny fanoušky svitavských Turů a pro pražské Sovy.”

Patrick Samoura (hráč USK Praha): “Na začátku zápasu se mi zdálo, že jsme byli docela laxní a bez energie. To se potom ukázalo. Začali jsme prohrávat, nedávali volné střely, nechávali je chodit do rychlých protiútoků. Měli jsme 10 ztrát a 17 bodů z toho konvertovalo do útoku. Ve druhém poločase jsem na nás pyšný, že jsme dokázali vrátit a ukázali charakter s tím mladým týmem co máme.”